Zamknij

Dobry podkład pod panele to cicha podłoga na lata.

Dobry podkład pod panele czy „jakaś pianka”?

Panele laminowane są obecnie najczęściej wybieranym rodzajem podłogi. Podkład pod panele traktuje się często jako zło konieczne . Niejednokrotnie wybierając panele nie zastanawiamy się nawet nad podkładem zakładając, że przed montażem coś wybierzemy. Warto jednak dobrze przemyśleć temat podkładu. Odpowiednio dobrany pomoże znacznie poprawić komfort akustyczny podłogi, a co za tym idzie wyciszyć pomieszczenie.

 

wybierz mądrze podkład pod panele 

Wybór odpowiedniego podkładu jest tak samo ważny jak wybór paneli. Z jednej strony zastosowanie właściwego podkładu to warunek konieczny zachowania gwarancji na podłogę, z drugiej podkład zapewnia komfort użytkowania podłogi i jej trwałość na lata.

 

Hałas kroków, a dźwięki uderzeniowe:

Jedną z ważnych właściwości  niektórych podkładów jest poprawa akustyki podłogi. Użytkownicy podłóg laminowanych mogą narzekać na dwa rodzaje hałasu:

hałas kroków – rozchodzi się w pomieszczeniu, w którym ułożona jest podłoga, pochodzi zarówno od kroków jak i np. zabawy

dźwięki uderzeniowe  – przenikają przez strop i są słyszalne w pomieszczeniu poniżej tego, w którym ułożona jest podłoga.

O ile całkowite wyeliminowanie odgłosów użytkowania podłogi nie jest możliwe, o tyle można je znacznie zredukować odpowiednim podkładem. Taką właśnie redukcję dźwięku podaje się w przypadku hałasu kroków  (RWS – Reflected Walking Sound) w procentach (%), a w przypadku dźwięków uderzeniowych (IS – Impact Sound) w decybelach (dB). Co to znaczy? Redukcja hałasu na poziomie 10 Db odpowiada w odbiorze dla ludzkiego ucha wyciszeniu na poziomie 50%.

Najlepsze z dostępnych na rynku podkładów mają RWS blisko 30%, a IS powyżej 20 dB, zwykła pianka PE czy ekopłyta wypadają na tym polu słabo, praktycznie nie mając wpływu na redukcję hałasu.

UWAGA:

Poziom redukcji dźwięków mierzy się przy użyciu specjalnie do tego celu opracowanych metod badawczych (np. metoda EN 16205 CEN/TS 16354 dla RWS ). Producenci profesjonalnych podkładów w swych badaniach  korzystają z tych samych metod, którymi przy swych rekomendacjach posługuje się Europejskie Stowarzyszenie Producentów Podłóg Laminowanych czy normę EN 16354. Jeśli producent podaje nieporównywalnie wysokie wartości parametrów redukcji hałasu pewne jest, że korzysta z innych metod badawczych, uwzględniając inne warunki panujące w pomieszczeniu.

Tylko zastosowanie wspólnej metody badawczej daje szansę rzetelnego porównania wyników badań. Np. jeden z dostępnych na rynku podkładów reklamuję się RWS na poziomie prawie 40%, ale jednocześnie małym druczkiem informuje o normie IHD-W431, normie, która zakłada zupełnie inną metodę badawczą i inne warunki brzegowe podłogi i pomieszczenia. Norma ta NIE jest uznawana przez EPLF za wiarygodną.

Jaki podkład pod panele wybrać?

Nie jest łatwo znaleźć produkt, który równie dobrze tłumi oba rodzaje dźwięków. Najlepiej wypadają w tym wypadku podkłady poliuretanowo-minerale (jak np.: https://www.arbiton.com/produkty/podklady-podlogowe/36-multiprotec-acoustic), jednak w większości przypadków poszukujemy podkładu, który bądź lepiej wycisza podłogę w pomieszczeniu, bądź izoluje podłogę i redukuje hałas w pomieszczeniach poniżej i tutaj wybór jest większy:

wspomniane już podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) charakteryzują się niewielką grubością i mogą równie dobrze eliminować hałas kroków jak i dźwięki uderzeniowe. Biorąc pod uwagę inne ich właściwości – jak na przykład przewodnictwo ciepła w przypadku ogrzewania podłogowego – stanowią produkt wart swej ceny.

– podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) znacznie lepiej sprawdzają się przy eliminacji dźwięków uderzeniowych, ale tutaj wartość IS jest powiązana z grubością podkładu – im grubszy podkład tym lepsze wyciszenie. Jeśli chodzi o redukcje hałasu kroków (RWS) to wartości dla tych podkładów mieszczą się w przedziale 10-14%, co nadal jest wartością pozwalającą na słyszalną dla ucha redukcję odgłosu kroków. Dodatkowym argumentem może być stosunkowo niska cena, jednak wybierając podkład lepiej wyciszający, czyli grubszy musimy wiedzieć, że nie sprawdzi się on nad ogrzewaniem podłogowym.

– podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) bardzo dobrze wyciszają hałas kroków, ale jednocześnie dobrze sprawdzają się jako izolacja akustyczna dźwięków uderzeniowych, przy zachowaniu niewielkiej grubości podkładu. Dobre rozwiązanie, ze średniej półki cenowej.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze podkładu pod panele?

Wyciszenie to oczywiście jedna z potrzeb jakie pojawiają się, gdy układamy nową podłogę. Wybierając podkład musimy sobie zatem zadać pytanie co jeszcze jest dla nas ważne: czy mamy ogrzewanie podłogowe, czy pomieszczenie dodatkowo potrzebuje izolacji termicznej, a może intensywnie użytkowana podłoga będzie potrzebowała dodatkowo wsparcia w postaci podkładu o wysokiej odporności na obciążenia? Odpowiedni zdefiniowane potrzeby pozwolą wybrać podkład, który zaspokoi je w 100%.

 

Więcej o podkładach podłogowych przeczytasz TUTAJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email