Zamknij

LVT to nie linoleum ani gumolit. LVT to NOWOCZESNA podłoga dla każdego

Luxury Vinyl Tiles, LVT, płytki winylowe – co to znaczy?

LVT to wysokiej jakości panele, w różnych rozmiarach i kształtach, elastyczne lub sztywne. Gdy maja udawać drewno – rozmiarem i kształtem przypominają deski czy panele, gdy udają kamień lub gres – przeważnie są prostokątne lub kwadratowe. Większość podłóg winylowych ma podobną strukturę i składa się z kilku warstw. Warstwa nośna zazwyczaj pokryta jest warstwą fotograficzną – wzorem (dekorem), a następnie zabezpieczona warstwą użytkową i poliuretanową warstwą ochronną. Spód stanowi warstwa wzmacniająca – niejednokrotnie zwana tłumiącą.

Warstwa fotograficzna decyduje o wizualnym odbiorze LVT. Doskonałe odwzorowanie drewna sprawia, że podłogi winylowe często mylone są z naturalnym materiałem.

Nowa generacja paneli winylowych – RIGID

RIGID – czyli sztywne panele winylowe, od tradycyjnych lvt różnią się właściwościami. Przede wszystkim są stabilne wymiarowo i można je stosować nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach. Przykładem takiej podłogi są panele z rdzeniem mineralnym ARBITON. 

 

Główne zalety paneli winylowych:

Najważniejszą cechą podłóg winylowych jest całkowita neutralność wobec wilgoci, testy wykazały ich odporność na wodę w łazience czy kuchni. Ponadto nowoczesne wzornictwo podłóg LVT znakomicie wpisuje się w obecne trendy wyposażenia wnętrz, a różnorodność struktur i kolorów, przy zachowaniu naturalnego wyglądu paneli, zapewnia swobodny wybór. Podłogi tego typu charakteryzują się także świetną akustyką, także doskonale sprawdzają się tam gdzie zależy nam na wyciszeniu dźwięków.

Podłogi LVT są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne wynikające z codziennego użytkowania. Łatwość utrzymania w czystości oraz bezproblemowa konserwacja to kolejne argumenty, które przekonają zwolenników teorii, że dom jest dla ludzi, a nie ludzie dla domu.

Płytki winylowe można stosować nad ogrzewaniem podłogowym – ich grubość oraz struktura w połączeniu z odpowiednim podkładem to gwarancja wysokiej efektywności instalacji grzewczej.

 

Zastosowanie podłóg LVT:

Podłogi winylowe można stosować wszędzie. Ze względu na swoje właściwości techniczne, podłogi winylowe stosuje się tam gdzie produkty naturalne mogą szybko ulec zniszczeniu poprzez działanie wilgoci (łazienki, kuchnie, korytarze) czy ekstremalne natężenie ruchu. Najczęściej wykorzystuje się je w miejscach, w których z jednej strony muszą być spełnione najwyższe wymogi techniczne, a z drugiej ważny jest naturalny i designerski wygląd. Zaliczamy tutaj: hotele, salony urody, restauracje czy biurowce. LVT układa się w obiektach handlowych takich jak galerie czy sklepy wielkopowierzchniowe oraz w placówka edukacyjnych i obiektach służby zdrowia.

 

Montaż paneli winylowych:

Ze względu na sposób montażu podłogi winylowe możemy podzielić ta te montowane w systemie podłogi pływającej i te montowane na klej. Niewielki odsetek stanowią tez podłogi samoprzylepne.

Montaż pływający przypomina układanie paneli laminowanych. Rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego podkładu, dobranego zgodnie z wymaganiami producenta podłogi. Niektórzy producenci rekomendują zastosowanie podkładu z powłoką antypoślizgową, inni kategorycznie zabraniają użycia tego typu podkładu. Wynika to z różnic w strukturze spodniej warstwy płytki winylowej oraz z typu zastosowanych zamków. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją montażu podłogi, dzięki temu można mieć pewność, że zachowane zostaną warunki gwarancji. Największy wybór podkładów do paneli można znaleźć na stronie producenta marki ARBITON.

Montaż na klej to rozwiązanie dla tych którzy cenią trwałe rozwiązania. Panele winylowe tego typu (Dryback) nie posiadają zamków, ale ścięte pod odpowiednim kątem krawędzie, co sprawia, że po ułożeniu powstaje faza nadająca podłodze naturalny wygląd.  Producenci podłóg niejednokrotnie produkują również dedykowany klej do paneli LVT Dryback i rekomendują użycie właśnie tego kleju. Alternatywą może być mata montażowa, z warstwa samoprzylepną. Mata może zniwelować drobne, punktowe nierówności podłoża i w odróżnieniu od kleju – daje możliwość użytkowania podłogi bezpośrednio po jej zamontowaniu.

Zobacz jakie to proste: https://youtu.be/YGmLcNXC5PE

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

IDEALNE PANELE NA OGRZEWANIE PODŁOGOWE

PANELE WINYLOWE Z RDZENIEM MINERALNYM

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email