Zamknij

Meble z palet – pomysły i porady, jak samodzielnie je wykonać

Meble z palet to sposób na ekologiczne wyposażenie domu lub tarasu. Ich wykonanie nie wymaga dużego nakładu pracy i nie jest kosztowne. Drewniane meble są trwałe, praktyczne i niepowtarzalne. Najciekawsze dodatki do mebli z europalet to szkło, beton i metal.

Palety potrzebne do wykonania mebli warto zabezpieczyć preparatem impregnującym. Warstwa ochronna zapobiegnie biodegradacji drewna i pochłanianiu wilgoci z otoczenia.

Drewniane meble w salonie, sypialni i na tarasie

Palety przemysłowe są materiałem, z którego można stworzyć meble o różnym przeznaczeniu ‒ łóżko sypialniane, wieszak w przedpokoju, a nawet siedzisko na tarasie. Meble z palet mogą też zagościć w salonie, kuchni bądź na balkonie. Ich charakter podkreślą krzesła i fotele o niestandardowej formie, ciężkie metalowe lampy, poduszki o różnych fakturach oraz rattanowe pufy. Ustawione na tle surowych ścian z betonu lub cegły będą wyrazem bliskości z naturą i świadomego konsumpcjonizmu. Palety dostępne są w różnych rozmiarach, co umożliwia konstruowanie mebli dowolnej wielkości i szerokości, odpowiadające możliwościom naszego mieszkania.

Meble z palet krok po kroku

Samodzielnie zrobione meble z palet drewnianych wyglądają ponadczasowo i oryginalnie. Dobrze prezentują się we wnętrzach urządzonych np. w stylu rustykalnym, eklektycznym lub prowansalskim. Udekorowane miękkimi poduchami, pledem lub materacem są wygodne, przytulne i bardzo estetyczne. Najważniejsze porady dotyczące tego, jak zrobić łóżko z palet albo nietuzinkowy stolik kawowy, dotyczą starannego oczyszczenia materiału. To ważny krok, od którego zależy bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Nierówności i drzazgi skutecznie usunie papier ścierny lub szlifierka, a wszelkie ubytki w strukturze drewna można uzupełnić kitem do drewna.

 

Kwestia pomalowania w dużym stopniu zależy od pomysłu i upodobań konstruktora. Meble można pokryć wyłącznie warstwą lakieru, dzięki czemu uzyskamy naturalny wygląd drewna, lub pomalować je kolorową bejcą bądź farbą olejną. Ostatni sposób to dobry pomysł dla miłośników nieoczywistych rozwiązań. Wystarczy bowiem pomalować stolik na intensywny kolor (np. żółty), by zyskać niebanalny mebel dominujący całą aranżację wnętrza. Praktycznym i pomysłowym rozwiązaniem do sypialni jest łóżko z palet tylko częściowo przykryte materacem. Nieprzykryta część może posłużyć jako stolik nocny, którego szczeliny staną się praktycznym gazetownikiem.

Meble z europalet ‒ niezbędnik majsterkowicza

Planując samodzielny montaż mebli z palet, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie odpowiednich narzędzi i przedmiotów. Poza paletami warto mieć pod ręką grubo- i drobnoziarnisty papier ścierny bądź szlifierkę, impregnat do drewna, a także lakier, farbę lub bejcę. Stabilizację i połączenie poszczególnych elementów umożliwią kołki i klej do drewna.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email