Zamknij

Wylewka anhydrytowa, a panele winylowe. Dodatkowa masa samopoziomująca, stosować czy nie?

Czy przed położeniem paneli winylowych należy szlifować wylewkę anhydrytową i stosować dodatkową masę samopoziomującą? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Fora internetowe pełne są wielu sprzecznych informacji. Odczarowujemy ten temat i wyjaśniamy, czym jest ten rodzaj wylewki i jak należy ją zabezpieczyć przed położeniem paneli winylowych.

 

Wylewka anhydrytowa – co to takiego?

Wylewka anhydrytowa to samopoziomująca, płynna masa, która jest wytwarzana na bazie spoiwa anhydrytowego. Ten innowacyjny materiał ma szereg zalet. Do najważniejszych, należy łatwość położenia i niższe koszty porównując z tradycyjną, płynną wylewką cementową. W łatwy, prosty sposób możemy dzięki niej uzyskać równe i gładkie podłoże. Wylewka anhydrytowa stosowana może być na podkładach podłogowych każdego typu. Można ją stosować strefami nawet do 60 m², gdyż materiał ten jest mniej kurczliwy. Wylewka anhydrytowa dobrze przewodzi ciepło i szybciej się nagrzewa w porównaniu do wylewki cementowej. Dlatego też jest polecana szczególnie do systemów ogrzewania podłogowego. Płynna konsystencja podkładów anhydrytowych umożliwia dokładniejsze wypełnienie przestrzeni między elementami instalacji ogrzewania podłogowego. Wylewka tego typu nie wymaga zbrojenia. Jest także znacznie lżejsza od wylewki cementowej co ma szczególnie znaczenie w remontowanych pomieszczeniach, gdy decydujemy się dodatkowo obciążać strop. Co istotne, wylewka anhydrytowa schnie bardzo szybko, stąd czas oczekiwania na gotową posadzkę jest znacznie krótszy niż w przypadku wylewki cementowej. Wylewkę anhydrytową można więc wykonać nawet w ciągu jednego dnia. Już po kilku dniach możliwe jest włączenie ogrzewania podłogowego, jeśli zostało ono wcześniej zamontowane. Na wylewkę anhydrytową możemy położyć dowolny materiał podłogowy: płytki, gres, panele laminowane czy winylowe. W przypadku tych ostatnich często na forach pojawiają się wątpliwości co do właściwego przygotowania podłoża.

Układanie paneli winylowych na anhydrytowej wylewce

Szlifierka talerzowa
Szlifowanie posadzki anhydrytowej należy wykonać najpóźniej w pierwszym miesiącu po jej wykonaniu.

Podstawowym problemem, z którą mierzą się inwestorzy jest to czy na ten rodzaj wylewki przed położeniem winyli konieczne jest wylanie dodatkowej masy samopoziomującej? Panele winylowe są produktem, który wymaga bardzo gładkiej powierzchni. Jednak odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj paneli winylowych zamierzamy układać.

Panele klejone tzw. dryback niemal zawsze będą wymagały wylania dodatkowej masy samopoziomującej. Wynika to z faktu, że panel ten kleimy bezpośrednio do podłoża. A zatem nawet niewielkie nierówności, czy ziarnistość podłoża będzie przeszkadzać w uzyskaniu idealnie gładkiej podłogi. Każda niedoskonałość posadzki będzie widoczna na powierzchni panela przez efekt telegrafowania.

Trzeba podkreślić, że posadzka anhydrytowa, gdy jest dobrze przygotowana, sama w sobie jest równa i odpowiednio twarda, ale wymaga przeszlifowania. Z czasem bowiem, może wytrącać się z niej tzw. mleczko. Dlatego jej szlifowanie niezależnie od rodzaju paneli jest koniecznością. Jeśli układamy panele winylowe montowane na click to po przeszlifowaniu nie ma zwykle konieczności wylewania dodatkowej warstwy samopoziomującej. Jednak w przypadku paneli klejonych taki zabieg trzeba wykonać. Niezależnie od wybranych paneli, ostatecznej oceny podłoża można dokonać dopiero po przeszlifowaniu.

Szlifowanie posadzki anhydrytowej należy wykonać najpóźniej w pierwszym miesiącu po jej wykonaniu.  Jeśli zrobimy to później może uwidocznić się kruszywo o wysokiej gradacji i montaż paneli winylowych będzie niemożliwy bez dodatkowego wyrównania posadzki.

Jak szlifować wylewkę anhydrytową?

Podłogę z wylaną, suchą posadzką anhydrytową należy odkurzyć, a następnie wykonać szlif mechaniczny posadzki. Minimalna gradacja papieru ściernego na polerce jednotalerzowej to 40. Można także użyć szlif z dedykowanymi do tego frezami kamiennymi lub diamentowymi. Następnie ponownie powinniśmy odkurzyć posadzkę i dokonać oceny końcowej równości oraz stabilności posadzki. Jeśli będzie zgodna z normami producenta paneli winylowych można wykonać montaż podłogi w systemie pływającym. Jeżeli jednak okaże się, iż mimo szlifowania nadal pojawiają się na posadzce krzywizny należy położyć dodatkową masę samopoziomująca lub punktowo nałożyć masą naprawczą.

Sam szlif jest też bardzo istotny, ponieważ jeśli nawet mamy równą powierzchnię to pozostawienie jej nieoszlifowanej z biegiem czasu może powodować odspojenie i co za tym idzie trzeszczenie pod panelem spowodowane luźnym pyłem. Należy pamiętać, że masa samopoziomująca na posadzce anhydrytowej jest konieczna w systemie klejenia LVT. W tym przypadku 9 na 10 posadzek nie nadaje się do klejenia bezpośredniego. I z tego też wynika częste przekonanie sprzedawców, że taką warstwę należy zawsze bezwzględnie wylewać w przypadku paneli winylowych.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email