Zamknij

„Jodełka” – wzór, który nie boi się czasu.

„Jodełka” to od wielu lat zdobi nasze podłogi. Ten klasyczny wzór jest synonimem elegancji i szyku.  „Jodełka” pojawia się na podłogach, zasłonach, płytkach gresowych, czy dywanach. Dotychczas ten układ ułożenia na podłodze zarezerwowany była wyłącznie dla podłóg z litego drewna. W tym roku pojawiła się innowacyjna podłoga winylowa z rdzeniem mineralnym, która jest dedykowana pod ten charakterystyczny styl układania podłóg. Dziś w domach możemy mieć tańszą alternatywę dla drewnianego parkietu, która jednocześnie jest o wiele bardziej praktyczna. Panele winylowe mają bowiem tę przewagę nad parkietem, że są wodoodporne i bardzo wytrzymałe. Nowoczesna jodełka wygląda więc nadal pięknie i klasycznie, a technologia jej wykonania sprawia, że sprawdzi się w każdym wnętrzu.

 

Wzór, który spodobał się Królowej Wiktorii

„Jodełka” pochodzi z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Nazwa nawiązuje do ułożenia elementów , które przypomina schodzące się gałęzie jodły. Mieszkańcy Rzymu układali w ten sposób kamienne drogi, co miało sprawiać, że były one odporniejsze, mocniejsze i bardziej stabilne. Charakterystyczny wzór pojawił się także w XIII wieku w projekcie katedry Santa Maria del Fiore we Florencji. Twórca tego imponującego dzieła – Filippo Brunelleschi zaprojektował i stworzył ogromną kopułę bez podpór dzięki pomysłowemu projektowi, który składał się z wewnętrznej skorupy wykonanej z cegieł o wzorze w jodełkę oraz poziomego kamiennego łańcucha. Zastosowanie jodełki w tym projekcie zmniejszyło naprężenia i pozwoliło całościowo rozłożyć wagę konstrukcji. Pojawienie się jodełki na salonach zawdzięczamy natomiast Francuzom. Jedną z pierwszych podłóg prezentującą ułożenie w jodełkę z 1539 roku możemy odnaleźć w pałacu Chateau de Fontainebleau. Francuzi wypromowali ten wzór w całej Europie, docierając na wyspy brytyjskie. Szczególną estyma darzyła go brytyjska monarchini – królowa Wiktoria w XIX wieku. Wypracowany wówczas niepowtarzalny styl angielski do dziś uwodzi pokolenia, a jego nieodłącznym elementem jest właśnie wzór, który Anglicy nazywają Herringbone Pattern co wprost oznacza „ości śledzia”.

Drewniana jodełka może sprawiać problemy

W wielu miejskich, przedwojennych kamienicach dominował wzór w jodełkę. W polskich miastach to właśnie ten rodzaj parkietu był wybierany najchętniej. Warto jednak pamiętać, że ułożenie litego drewna na podłodze w ten sposób jest pięknym, ale drogim pomysłem. Dobry drewniany parkiet to wydatek rzędu 300 zł za metr kwadratowy. Nawet najtańsze na polskim rynku rozwiązania, oparte o deskę warstwową, kosztują około 200 złotych/m2. To powoduje, że „jodełka” uznawana jest za wzór prestiżowy, na który nie każdego stać.

Choć parkiet ma wiele zalet to trzeba pamiętać, że drewno jest materiałem miękkim, ulegającym łatwemu zniszczeniu. Wymaga także regularnej, kosztownej konserwacji. Raz na kilka lat parkiet należy cyklinować, a jest to spory wydatek. Podłóg wykonanych z litego drewna nie powinniśmy także układać w miejscach narażonych na działanie wilgoci (przedpokoje, kuchnie). Czy jest rozwiązanie, który pozwoli mieć tzw. „wzór herringbone” w całym domu przy zachowaniu rozsądnej ceny?

Czy można mieć niewymagającą podłogę w „jodełkę”?

Jest na to sposób. Odpowiedzią są panele winylowe. W tym roku marka Arbiton zaprezentowała nowość – kolekcję Amaron Herringbone zaprojektowaną specjalnie do układania we wzór jodełki. To pierwsza na świecie podłoga w jodełkę z rdzeniem mineralnym – HD MINERAL  CORE®. Dzięki zastosowanej technologii panele winylowe charakteryzują się dużą wytrzymałością. Są także odporne na wpływ warunków atmosferycznych – nie rozkurczają się pod wpływem temperatury i nie ulegają degradacji pod wpływem wody. Są idealnym materiałem do położenia na ogrzewanie podłogowe, również w łazience i kuchni. Dzięki swoim właściwościom, nawet układane w systemie pływającym, nie wymagają dodatkowych dylatacji, przez co możemy w całym domu stworzyć jednolitą podłogę, która do złudzenia będzie przypominać naturalny klejony parkiet.  Ogromną zaletą paneli winylowych Arbiton z tej linii jest także cena. Kosztuję 159 zł za metr kwadratowy co sprawia, że są one najtańszą podłogą winylową układaną w tzw. „jodełkę” na rynku. Jednocześnie to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Podłoga z mineralnym rdzeniem – bardzo praktyczne rozwiązanie

Panele winylowe występują w różnych wariantach.  Najnowocześniejsze z nich posiadają sztywny, niezwykle mocny rdzeń. Nazwa tych winyli bierze się od angielskiego RIGID – sztywny lub SPC (solid polimer core), co można przetłumaczyć  jako „sztywne panele”. Panele SPC są stabilne wymiarowo – nie zmieniają wymiarów pod wpływem zmian temperatury. Przykładem tego typu rdzenia jest HD Mineral Core, lity rdzeń wykonany na bazie naturalnych minerałów skalnych i nowoczesnych polimerów. Zapewnia wyjątkową trwałość na uderzenia oraz świetnie przewodzi ciepło.

Praktyczna podłoga nie musi być brzydka

Panuje przekonanie, że gdy coś jest praktyczne to zapewne nie jest zbyt ładne. Panele LVT marki Arbiton to rewolucyjny technologicznie produkt. Ale jest to także prawdziwy przełom w podłogowym wzornictwie. Możliwość ułożenia wzoru w angielską jodełkę, bez potrzeby klejenia, zapewniają zamki 5Gi. Kolekcja obejmuje 5 ponadczasowych kolorów dębowych – naturalne Harlow Oak oraz Wembley Oak. Ten drugi jest odrobinę ciemniejszy i ma bogatszą strukturę. W kolekcji znalazł się również wzór dębu bielonego Preston Oak, który jest odpowiedzią na obecny trend bardzo podkreślany przez architektów. Kolekcję dopełniają dwa kolory Georgetown Oak, będący propozycją ciemnego, eleganckiego dębu oraz Yankee Oak – naturalny, jasny dąb. Dzięki zastosowaniu paneli winylowych Amaron Herringbone możemy cieszyć się klasyczną jodełką w nieklasycznym wydaniu. Z całą elegancją, autentycznością i tradycyjnym stylem, ale bez cyklinowania i martwienia się o uszkodzenia podłogi. W wyglądzie są one nie do odróżnienia od prawdziwego drewna. W użytkowaniu natomiast przypominają płytki ceramiczne. Stabilność wymiarowa pozwala na ułożenie do 200m2 paneli, bez konieczności wprowadzania dylatacji. Nie trzeba więc stosować progów czy profili w drzwiach.

Kolekcja Amaron Herringbone

Podłogi Amaron Herringbone doskonale sprawdzą się we wnętrzach nawiązujących stylem do francuskich posiadłości podmiejskich. Jest to wzór, który choć jest tradycyjny nie narzuca nam swojej narracji i wprowadza idealne, subtelne tło do dalszego eksperymentowania z nowoczesnym wzornictwem.

Czy panele winylowe w jodełkę są dla mnie?

Gdy mówimy o podłodze w jodełkę na myśli mamy ponadczasowe, nigdy nie wychodzące z mody wzornictwo. Jodełka będzie stanowić doskonałe tło dla mebli wybitnych rodzimych projektantów takich jak fotele Józefa Chierowskiego czy Romana Modzelewskiego. Podłoga w „jodełkę” doskonale wygląda także w nowoczesnych wnętrzach ponieważ dodaje im szyku. Również styl skandynawski chętnie wykorzystuje ten sposób układania podłóg.

A zatem wzór w jodełkę świetnie sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu. Tym bardziej teraz, kiedy jest on dostępny w tak atrakcyjnej cenie i w wydaniu, które nie sprawia kłopotów eksploatacyjnych. Warto wybrać panele winylowe z mineralnym rdzeniem jeśli chcemy mieć niekłopotliwą i piękną „jodełkę” w naszych wnętrzach.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email