Zamknij

Efektywne ogrzewanie podłogowe – podłoga i podkład mają znaczenie.

Podłoga i podkład a ogrzewanie podłogowe

Wiedza na temat podłóg najlepiej sprawdzających się przy ogrzewaniu podłogowym  jest obecnie na bardzo wysokim poziomie.  Europejskie Stowarzyszenie Producentów Podłóg Laminowanych – EPLF – na bieżąco prowadzi badania w celu wskazania optymalnych rozwiązań. Jak podłoga i podkład wpływają na ogrzewanie podłogowe?

Efektywność ogrzewania podłogowego zawsze wzrasta jeśli opór cieplny systemu panel + podłoga jest możliwie najniższy. Parametr ten jest obecnie wyraźnie eksponowany na opakowaniach zarówno paneli jak i podkładów – niejednokrotnie posiada własną ikonę FLOOR HEATING z przypisaną odpowiednią ilością gwiazdek, co w sposób prosty i czytelny ma wskazać konsumentowi, który produkt nadaje się najlepiej nad ogrzewanie podłogowe.

 

Jaki jest właściwy opór cieplny?

Zarówno podłoga jak i podkład mają określoną wartość R – opór cieplny. Specjaliści z EPLF wskazują wartość parametru R, optymalną dla zapewnienia najwyższej efektywności ogrzewania podłogowego. Wartość ta dla całego systemu nie powinna przekraczać 0,15 m²K/W.

Co to znaczy?

Jeżeli wybierzemy podłogę o parametrze R równym 0,07 m2K/W wówczas R dla podkładu nie powinien przekroczyć 0,08 m2K/W. Z założenia im niższy będzie opór cieplny systemu – tym lepsza efektywność ogrzewania podłogowego. Zatem wybierając podkład najpierw należy sprawdzić jaki opór cieplny ma wybrana przez nas podłoga.

Można też wybrać podkład o możliwie najniższej wartości R i tym samym mieć pewność, że sprawdzi się on w zestawieniu z każdą podłogą. Podkłady dedykowane nad ogrzewanie podłogowe, dzięki możliwie najniższemu parametrowi R zapewniają najlepszą efektywność instalacji grzewczej, bez strat ciepła!

Nie należy sugerować się grubością ani podkładu ani podłogi. Opór cieplny nie zależy tylko od grubości lecz także od gęstości i typu materiału.
Zastosowanie produktów o niskim oporze cieplnym pozwala odczuwalnie zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Jak to policzyć?
Można np. skorzystać z kalkulatora: http://www.arbiton.com/kalkulator-energooszczednosci

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przed ułożeniem podłogi posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym powinna być odpowiednio wysuszona – wilgotność podłoża nie może przekraczać 1,8% CM.

Co to znaczy?

Do budowy domu wykorzystuje się tysiące litrów wody, które często zalegają w stropach i ścianach. Wilgoć z powietrza również może podnosić wilgotność posadzki. Dlatego prawidłowe jej osuszenie jest konieczne zanim przystąpi się do układania podłogi. W warunkach budowlanych pomiar wilgotności posadzki wykonuje się za pomocą miernika chemicznego – karbidowego CM. Można posługiwać się również miernikiem elektrycznym, ale skala błędu w tym przypadku jest dość duża. Dokładny pomiar jest niezwykle ważny w czasach kiedy znacząco skrócił się czas realizowania inwestycji i rosną naciski na szybkie wykonawstwo. Posadzka musi wyschnąć.

Odpowiedni poziom wilgotności posadzki oraz zastosowanie paroizolacji to warunki konieczne uznania gwarancji przez producenta podłogi.

 

Więcej o podkładach na ogrzewanie podłogowe TUTAJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email