Zamknij

Stabilna i trwała podłoga to nie tylko to co widać! – podkłady podłogowe

Podkłady podłogowe – WSTĘP

Pamiętaj, że kupując nawet najlepsze i najdroższe panele laminowane nie uzyskasz pożądanego efektu jeśli nie zadbasz o podłoże, o odpowiedni podkład i nie zastosujesz się do zasad zawartych w instrukcji producentów paneli. Dobrze ułożone panele i dobry podkład to gwarancja komfortu użytkowania podłogi na co dzień.

PODŁOŻE POD PODKŁADEM

Montaż podłogi można rozpocząć dopiero po zakończeniu wszystkich prac budowlanych
i wykończeniowych. Pomieszczenie musi być wysuszone i posiadać sprawny system wentylacyjny. Temperatura w pomieszczeniu, w którym zamierzamy ułożyć podłogę powinna wynosić +18-23 st C., taką temperaturę powinno mieć również podłoże. Podłogę musimy układać na stabilnym i wyrównanym podłożu, którego odchylenie może wynosić maksymalnie 2mm na 200 cm długości. Podłoże pod podłogi laminowane musi być suche i czyste. Ponieważ laminaty są bardzo wrażliwe na wilgoć warto sprawdzić wilgotność podłoża, w przypadku wilgotności większej niż 2% producent nie uzna gwarancji.

PAROIZOLACJA

Wymaganiem wszystkich producentów paneli jest zapewnienie paroizolacji, czyli trwałej ochrony przed wilgocią od strony podłoża. Niezastosowanie paroizolacji jest częstą przyczyną odrzucenia  gwarancji.
Paroizolacją może być specjalna folia, o parametrze SD > 75m (ten parametr zastąpił grubość folii, która wcześniej była podawana jako wyznacznik jakości). Nie należy używać nieprzeznaczonych do tego folii np. malarskich.
Na przygotowanym podłożu  należy rozłożyć folię paroizolacyjną na zakładkę 20-30 cm oraz skleić taśmą odporną na wilgoć. Folia musi być wywinięta na ściany do wysokości 3-4cm.
Szybszą i pewniejsza alternatywą jest zastosowanie podkładów ze zintegrowana folią paroizolacyjną  2 w 1, lub podkładów  3 w 1, które obok zintegrowanej folii paroizolacyjnej posiadają również warstwę samoprzylepną, ułatwiającą łączenie podkładu.

JAKIE PODKŁADY PODŁOGOWE WYBRAĆ

Przed położeniem podłogi należy zastosować podkład dostosowany do pomieszczenia i wymagań użytkowych. Podkład poprawia komfort użytkowania podłogi i zwiększa jej trwałość, dodatkowo spełnia określoną funkcję. Podkład może izolować od zimna, lub przeciwnie przewodzić dobrze ciepło jeśli chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe. Podkłady w różnym stopniu również wyciszają pomieszczenie. Cechy i funkcjonalność podkładu w dużej mierze zależą od materiału z którego są wykonane. Na rynku dostępne są:

 • podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM)

  – podkłady z najwyższej półki, zapewniają najlepsze wyciszenie pomieszczenia; mają bardzo dużą wytrzymałość na nacisk dzięki czemu chronią podłogę i zapewniają jej trwałość. Dzięki bardzo niskiemu wskaźnikowi oporu cieplnego nadają się idealnie nad ogrzewanie podłogowe. Podkłady poliuretanowe pozwalają zaoszczędzić nawet 750 zł* w jeden sezon grzewczy. Najbardziej znanym podkładem tego typu jest MULTIPROTEC 1000

 • podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

  – idealnie nadają się do wyrównania niewielkich niedoskonałości  podłoża. Takie podkłady mogą mieć aż 6mm grubości i dzięki wysokiemu poziomowi oporu cieplnego są najlepszym izolatorem wśród podkładów (sprawdzają się nad nieogrzewanymi pomieszczeniami). Pomimo wysokiej elastyczności zachowują trwałość paneli, dzięki bardzo dobrej odporności na obciążenia. Podkład z XPS występuje we wszystkich formach: tradycyjna płyta, rolka i najszybsza w układaniu forma harmonijki. Są również wyjątkowo lekkie co ułatwia transport i montaż, szczególnie początkującym.

 • podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD)

  – podkłady tego typu nadają się dobrze nad ogrzewanie podłogowe, spełniają również swoją rolę jeśli chodzi o wyciszenie pomieszczenia, w którym są układane.

 • podkłady tradycyjne

 •  znane od dawna takie jak korek, który jest słabym materiałem wygłuszającym, a z czasem kruszy się przez co może nie zapewniać pełnej ochrony. Bardzo krucha jest również tzw. eko-płyta, która dodatkowo pyli i brudzi, a pomimo swojej dużej wagi i twardości nie jest odporna na ściskanie. Produkt ten  wchłania  wilgoć,  narażając panele na zniszczenie nawet przy najdrobniejszej ilość wody. Dodatkowo nie nadaje się nad ogrzewanie podłogowe. Powszechnie znana pianka PE, czy nadal spotykana w niektórych sklepach tektura falista, nie nadaje się jako podkład pod panele podłogowe i zgodnie z norma EN16354 nie powinny być stosowane. Taki materiał jest powodem szybkiej degradacji paneli i praktycznie eliminuje uznanie gwarancji przez producenta paneli. Podkłady pod panele sprzedawane są w różnych formach i opakowaniach. Najpopularniejsze na rynku płyty, pozornie proste w układaniu, ale przez konieczność łączenia ich taśmą, stają się pracochłonne przy większych powierzchniach. Drugą często spotykaną formą jest rolka, która dzięki możliwości rozwijania dobrze sprawdza się przy układaniu w większych pomieszczeniach. Nowością na rynku jest podkład w formie harmonijki. Możliwość stopniowego, precyzyjnego układania sprawia, że jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób instalacji podkładu. Układa się go nawet 5 razy szybciej niż tradycyjną płytę. Harmonijka nazywana jest nową generacją płyty.

Obejrzyj: https://youtu.be/hKZzj1Uk_7g

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI PODKŁAD PODŁOGOWY? ODPOWIEDZ NA PYTANIA:

Czy pod podłogą będzie ogrzewanie podłogowe?

Jeśli tak, należy szukać podkładów o możliwie najniższym oporze cieplnym, poliuretanowo-mineralnych (PUM) lub z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD). Na opakowaniach szukaj ikon FLOOR HEATING.

CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

Czy podłoga wymaga dodatkowej izolacji od podłoża? Czy znajduje się nad garażem lub piwnicą?

W takim wypadku szukaj podkładów dobrze izolujących,  najlepszym materiałem jest polistyren (XPS) o grubości 6mm.

Jak ważne jest wyciszenie pomieszczenia, w którym układana jest podłoga?

Najlepiej wyciszające podkłady to te wykonane z PUM i PEHD, w dalszej kolejności z XPS

*wartość dla 50m2, w temperaturze 22stC, wodne ogrzewanie podłogowe piecem kondensacyjnym (sprawność 104%), okres grzewczy 6 miesięcy, porównanie podkładu  Multiprotec 1000 z pianką PE 2mm

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email