Zamknij

Profile wykończeniowe – Gdzie kończy się kuchnia, a zaczyna pokój?

Często zdarza się, że nowo układaną podłogę musimy połączyć z już istniejącą. Ponadto w pomieszczeniach dłuższych niż 8 m producenci paneli zalecają wykonanie dodatkowych szczelin dylatacyjnych o szerokości 1-2 cm, którą należy estetycznie wykończyć. Rozwiązaniem są profile wykończeniowe. Przy wyborze profilu najważniejsza jest odpowiedź na pytanie jaką funkcję będzie o spełniał.

rozwiązania dopasowane do potrzeb

W zależności od zastosowania profile możemy podzielić na cztery grupy:

 1. Profile dylatacyjne 

  służą do łączenia podłóg znajdujących się na równym poziomie. Można dzięki nim połączyć dowolne rodzaje podłóg np. panel laminowany z płytką ceramiczną. Szeroka gama kolorystyczna dostępnych na rynku profili pozwala dopasować go do dekoru podłogi laminowanej lub płytki. Można też wybrać profil w kolorze srebra, złota lub tytanu – jako element dekoracyjny dopasowany do już zamontowanych w pomieszczeniu okuć, klamek bądź karniszy.

 2. Profile wyrównujące

  służą do łączenia podłóg znajdujących sia na różnych poziomach. Często zdarza się, że wymieniając część podłogi w pomieszczeniu np. panele laminowane, uzyskamy różnicę poziomu w stosunku do już wcześniej zamontowanych płytek ceramicznych. Różnice są zazwyczaj niewielkie, kilkumilimetrowe, jednak, aby je estetycznie zniwelować konieczny jest dobór właściwego profilu. Wybierać można spośród szerokiej gamy kolorów, a także szerokości profili.

 3. Profile zakończeniowe

  służą do zakończenia podłóg, zamaskowania szczeliny dylatacyjnej, w miejscach gdzie nie przykrywa jej np. listwa przypodłogowa. Chodzi tu o wnęki chociażby przy drzwiach wejściowych czy balkonowych.

 4. Profile schodowe

  służą do wykończenia krawędzi stopni. Niektóre profile tego typu posiadają dodatkowo warstwę antypoślizgową, aby zapewnić bezpieczne wykończenie schodów.

Przy wyborze profilu należy jeszcze zwrócić uwagę na sposób montażu. Niektóre profile zwyczajnie przykleja się do podłogi przy użyciu specjalnej warstwy klejowej znajdującej się na spodniej ich części. Tego typu montaż jest zalecany szczególnie jeśli w posadzce poprowadzone są instalacje np. ogrzewanie podłogowe. Jeśli nie ma obawy przed uszkodzeniem instalacji i możliwa jest ingerencja w podłoże, niejednokrotnie stosuje się profile montowane na śrubę. Tutaj można wybrać czy śruba ma być widoczna czy ukryta w profilu. Montaż na śrubę to rozwiązanie idealne, gdy stawiamy na sprawdzone i trwałe rozwiązania.

Rozwiązanie 3w1 – profil uniwersalny

Na rynku dostępne są także uniwersalne rozwiązania, zarówno dla tych, którzy w momencie zakupu nie są jeszcze pewni  czy będą mieli różnicę poziomów między podłogami, jak i dla tych, którzy dobrawszy idealnie pasujący kolor chcą wykończyć podłogę w różnych miejscach przy użyciu tego samego profilu. Rozwiązanie 3w1 to profil za pomocą którego można połączyć te same poziomy, wyrównać różne poziomy oraz wykończyć podłogę przy drzwiach.

Profil ten w zależności od zapotrzebowania można przykleić do podłogi lub trwale go zamocować przy użyciu kołków montażowych. Wszystkie niezbędne elementy montażowe znajdują się w zestawie. Jest to rozwiązanie jedno za wszystkie!

Więcej o profilach znajdziesz TUTAJ

Więcej podkładach podłogowych czytaj TUTAJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email