Zamknij

Idealna podłoga w pigułce

 1. Twoja wymarzona, idealna podłoga

Jaka jest idealna podłoga? Wybierz podłogę, która najbardziej Ci się podoba, możesz podążać za trendem lub wybierać klasyczne, sprawdzone rozwiązania. Obecnie inspiracje możesz znaleźć praktycznie wszędzie – w punktach handlowych , w Internecie, w prasie branżowej. Dobór wzoru czy koloru podłogi oraz materiału z jakiego jest wykonana jest kwestią indywidualną. Niezależnie od wyboru pamiętaj jednak o kilku prostych zasadach:

 1. Dobieraj podłogę odpowiednio do pomieszczenia, w którym ma być użytkowana, zwracając uwagę na jej klasę użyteczności oraz klasę ścieralności.
 2. W pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych, gdzie podłoga jest często myta lub narażona na kontakt z wodą, stosuj podłogi wodoodporne, łatwe w czyszczeniu, o podwyższonej odporności na poślizg.
 3. Wybierając podłogę zorientuj się na jakim podłożu będzie układana. Weź pod uwagę zainstalowane w posadzce ogrzewanie podłogowe. Od tego będzie zależał także dobór odpowiedniego podkładu.
 1. Zapewnij podłodze trwałość na lata

Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Podłóg Laminowanych (EPLF), aby podłoga idealnie spełniała swoje funkcje i wymagania jakościowe konieczne jest zastosowanie rozwiązań systemowych – czyli odpowiednio dobranego podkładu.

 1. Umożliwia to prawidłowy montaż, poprzez wyrównanie niedoskonałości podłoża i uzyskanie jednego, równego poziomu układanej powierzchni podłogi.
 2. Wymagania dotyczące odpowiednich podkładów mają na celu zabezpieczenie podłogi przed skutkami codziennego użytkowania, takimi jak uszkodzenia powstałe przez spadające przedmioty czy natężony ruch, a także przed obecną w podłożu wilgocią powstała na skutek prac budowlanych, ale tez w codziennej eksploatacji pomieszczenia.
 3. Odpowiednio dobrany podkład poprawia właściwości użytkowe podłogi. Oprócz redukcji odgłosu kroków i izolacji akustycznej podkład poprawia komfort użytkowania podłogi, w tym również komfort termiczny w pomieszczeniu.
 1. Pamiętaj o detalach

Twoja idealna podłoga nie będzie kompletna bez odpowiednio dobranych elementów wykończeniowych. To detal nadaje pomieszczeniu charakter.

 1. Listwy i profile wykończeniowe możesz dobierać na dwa sposoby – dopasowując je do dekoru podłogi lub dobierając do innych elementów wykończeniowych – białe listwy przypodłogowe np. do białej stolarki okiennej, profile w kolorze srebra, złota lub tytanu np. do klamek czy karniszy.
 2. Zwracaj uwagę na funkcje jakie mają spełniać elementy wykończeniowe. Listwa przypodłogowa może stanowić tylko estetyczne wykończenie podłogi, ale może także maskować prowadzone przy podłodze kable lub zasłaniać, przewidzianą podczas układania podłogi, dylatację. Profil może służyć do połączenia dwóch powierzchni o równych poziomach lub powierzchni o różnych poziomach, może również stanowić zakończenie podłogi przy np. wnęce balkonowej albo wykończenie schodów. W przypadku profili wykończeniowych warto zwrócić uwagę na rozwiązania uniwersalne, dzięki którym estetyczne wykończenie podłogi jest łatwe i przyjemne.
 3. Ważny jest sposób montażu. Jeśli często zmieniasz kolor ścian w pomieszczeniach zastosuj listwy, które łatwo zdemontujesz w razie remontu. Profile możesz montować z ingerencją w podłoże (na śrubę) lub bez ingerencji w podłoże (na klej) np. gdy obawiasz się uszkodzenia poprowadzonych w posadzce instalacji.

ZOBACZ NOWE KOLORY PODŁÓG TUTAJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email