Zamknij

Panele na ogrzewanie podłogowe – jak wybrać najlepsze?

Wybór podłogi do naszego domu to kwestia nie tylko dobrego designu, ale również funkcjonalności. Czy jedno eliminuje drugie? Z czego powinny być wykonane panele, kiedy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe? Sprawdźmy!

Przez wiele lat eksperci jako najlepszą okładzinę na ogrzewanie podłogowe, zalecali płytki. Polscy inżynierowie wraz z marką Arbiton opracowali innowacyjne podłogi z rdzeniem mineralnym HD MINERAL CORE. Dzięki unikalnym właściwościom zapewniają wysoką efektywność ogrzewania, a przy tym są praktyczne jak płytki i ciepłe w dotyku jak drewno.

Niski opór cieplny podłogi oznacza bardziej efektywne wykorzystanie energii ogrzewania podłogowego. To realne oszczędności w domowym budżecie i mniejszy negatywny wpływ na środowisko. W przypadku wyboru podłogi, którą można stosować na ogrzewanie podłogowe. Europejskie Stowarzyszenia Producentów Podłóg (EPLF) zaleca zwracanie szczególnej uwagi na parametr R – czyli właśnie opór cieplny. Specjaliści z EPLF wskazują maksymalną wartość R dla zapewnienia najwyższej efektywności ogrzewania podłogowego nie większą niż 0,15 m²K/W.

Ogrzewanie podłogowe – jaką podłogę wybrać?

Okładziny kamienne i ceramiczne posiadają wartość współczynnika R na poziomie 0,012 m²K/W. Niestety, kiedy nie używamy ogrzewania, ich naturalny chłód jest bardzo odczuwalny pod stopami. Choć pod względem utrzymania czystości płytki podłogowe niosą ze sobą wiele zalet, to mają jedną niezaprzeczalną wadę. Trudno sobie wyobrazić malucha raczkującego radośnie po zimnym gresie. Płytki mają również to do siebie, że oziębiają wszystkie aranżacje. To dobre rozwiązanie do nowocześnie urządzonych pomieszczeń, ale i tam trzeba uważać, by nie osiągnąć wrażenia mało przytulnego, komercyjnego wnętrza.

W przypadku popularnych na rynku – warstwowych podłóg drewnianych współczynnik R wynosi około 0,11-0,12 m²K/W. Na ogrzewaniu podłogowym nie należy układać materiałów drewnianych grubszych niż 1,5 cm. Ograniczy to przekazywanie ciepła. Z kolei, jeśli jakość desek będzie niska, może dojść do rozdzielenia warstw posadzki. Dodatkowo trzeba pamiętać o sposobie montażu. Podane wyżej przewodnictwo dotyczy drewna klejonego, w przypadku popularnych systemów pływających należy wziąć pod uwagę również opór podkładu. Z dostępnych na rynku podkładów tylko jeden – Multiprotec ECO zapewnia efektywność systemu ogrzewania. Popularna „ekopłyta” to aż 0,11 m²K/W – czyli cały system staje się nieefektywny.

Tradycyjne panele laminowane posiadają zazwyczaj współczynnik 0,08 m²K/W. Są jednak często krytykowane za wrażliwość na wodę i uderzenia. Przeciwnicy zarzucają im również małą odporność na ścieranie i uszkodzenia. Z pomocą przychodzą najnowsze podłogi Arbiton – które są trwałe jak płytki i piękne jak drewno.

Z naszych obliczeń wynika, że opór dla paneli podłogowych Arbiton z rdzeniem mineralnym HD MINERAL CORE wraz z rekomendowanym podkładem Multiprotec LVT wynosi 0,041 m²K/W. Dopuszczalna wartość dla całego systemu z ogrzewaniem podłogowym nie powinna przekraczać 0,15 m²K/W, co oznacza, że unikalna podłoga marki Arbiton charakteryzuje się czterokrotnie niższą wartością współczynnika R niż dopuszczalna. Dzięki temu zapewnia najlepszą efektywność instalacji grzewczej – mówi ekspert marki Arbiton.

Porównywalnie, w przypadku tradycyjnych paneli laminowanych z podkładem XPS, opór R to graniczne 0,15 m²K/W. Strata temperatury na m² może wynieść nawet 11,7˚C podczas gdy dla podłóg Arbiton wartość tego współczynnika spada do 3,2˚C. Koszt m² tradycyjnych paneli laminowanych jest niższy, ale późniejsze opłaty za ogrzewanie są zdecydowanie wyższe.

Jedna podłoga w całym domu

Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego pozwalają na ich zastosowanie w całym domu. To samo charakteryzuje panele Arbiton. Trwałe, w 100% wodoodporne, z mocnymi zamkami mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach. Niezależnie od tego, czy chcemy cieszyć się podłogą z ogrzewaniem w salonie, przedpokoju czy kuchni, warto zdecydować się na unikalne, trwałe podłogi z innowacyjnym rdzeniem mineralnym HD MINERAL CORE. Jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj, a montaż będzie przeprowadzony starannie i fachowo, nasze ogrzewanie w domu będzie bardziej efektywne, a my spokojni o wysokość rachunków za ciepło.

Mocna i stabilna podłoga na lata

Z uwagi na zmiany temperatury podłogi w sezonie grzewczym i związane z tym zmiany wymiarów, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowy montaż i stabilność wymiarową rozwiązań. Panele marki Arbiton z unikalnymi systemami montażu i dwa razy mocniejszymi zamkami niż w przypadku tradycyjnych paneli LVT, pomogą nam stworzyć trwałą podłogę, która będzie zachwycała wyglądem naturalnego, ciepłego drewna.

Panele marki Arbiton to wodoodporne, trwałe i stabilne wymiarowo podłogi winylowe nowej generacji. Najpiękniejsze odcienie drewnianych dekorów zostały wybrane przez najlepszych europejskich designerów z A.DESIGN STUDIO. Modne i ponadczasowe kolory nie tylko pomogą nam przygotować zachwycające aranżacje we wszystkich pomieszczeniach, ale również stworzyć podłogę, która będzie mocna, odporna na intensywne eksploatowanie, a przy tym kompatybilna z nowoczesnymi systemami ogrzewania podłogowego – bez zmartwień o wybrzuszanie się paneli czy powstawanie przebarwień.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email