Zamknij

Mity na temat ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to modne rozwiązanie. To także bardzo duży wydatek i wyzwanie technologiczne. Jeśli planujemy zainwestować w ogrzewanie podłogowe zadbajmy by było możliwie jak najefektywniejsze. A jak o to zadbać? Kluczem jest dobór odpowiednich materiałów, które wraz z naszym ogrzewaniem stworzą wydajny i ekonomiczny system grzewczy. Przedstawiamy mit za mitem na temat ogrzewania podłogowego.

 

Mit nr 1 Panele winylowe zawsze nadają się na ogrzewanie podłogowe.

Według badań „Underfloor Heating Market” firmy badawczej Global Market Insights rynek ogrzewania podłogowego wzrośnie do 2025 roku z obecnej wartości wynoszącej ponad 5,5 mld USD do ponad 9 mld USD. To oznacza, że rynek będzie się rozwijać w tempie minimum 7% rocznie. Ale cały rynek obejmuje różne kategorie ogrzewania podłogowego. Do wyboru mamy trzy podstawowe kategorie ogrzewania – klasyczne wodne, elektryczne oraz powietrzne.

Multiprotec_1000Najczęściej w naszych domach mamy wodne ogrzewanie podłogowe. Jest systemem rur grzejnych z tworzyw sztucznych lub metali, przez które przepływa ogrzana woda. Rury te umieszczone są bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. System rur grzejnych zalany jest warstwą jastrychu (podkład podłogowy pod posadzką), na którym następnie możemy zamontować odpowiedni system podłogowy (np. podkład podłogowy i panel winylowy). Elektryczne ogrzewanie podłogowe to właściwie trzy osobne systemy, które możemy zastosować. Może to być klasyczny system kabli grzewczych, które są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Układa się je przed zalaniem wylewki betonowej – posadzki. Drugim rozwiązaniem są maty grzewcze. To pas specjalnej siatki z wplecionym kablem grzejnym, który montuje się w warstwie kleju lub masy samopoziomującej bezpośrednio pod płytkami. Wreszcie trzecia opcja elektrycznego ogrzewania podłogowego to folie grzejne są wykonane z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Grubość takiej folii wynosi około 0,2 mm.

Zasadniczo te trzy rodzaje ogrzewania elektrycznego możemy podzielić na bezpośrednie w którym kable grzejne znajdują się tuż pod posadzką w warstwie zaprawy klejącej oraz akumulacyjne w którym kable grzewcze mają nad sobą 7 do 10 centymetrów betonowej wylewki, działającej jako akumulator ciepła.

Musimy zdawać sobie sprawę, że wybór ogrzewania bezpośredniego (mat grzewczych oraz folii grzejnych) bardzo ograniczy nam wybór materiałów z których będziemy mogli wykonać podłogę. Przykładowo panele winylowe są doskonałym materiałem na ogrzewanie wodne, lub elektryczne, ale tylko takie zatopione w posadzce. Żaden producent paneli winylowych nie zezwala na układanie podłogi winylowej na elektryczne maty grzewcze, czy tzw. ogrzewania na podczerwień. Wybierając takie produkty znacznie zawężamy sobie pole wyboru materiałów podłogowych.

Mit nr 2 Tylko płytki ceramiczne

Panuje mit, że najlepiej na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się płytka ceramiczna ze względu na niski opór cieplny tego materiału. Terakotę stosuje się zwykle do wykończenia podłóg w łazienkach, kuchniach i przedpokojach – we wszystkich tych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe sprawdza się znakomicie. Nie oznacza to jednak, że płytki to jedyne dopuszczalne pokrycie na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Bardzo wiele osób z niechęcią patrzy na pomysł wyłożenia podłogi w salonie płytkami, wolałoby raczej bardziej naturalne w dotyku drewno, ale nie chce rezygnować z ogrzewania podłogowego. Na szczęście nie musi, bo ogrzewanie podłogowe może równie dobrze funkcjonować gdy położymy na nie panele winylowe. Podłogi winylowe najnowszej generacji z twardym mineralnym rdzeniem są miłe w dotyku, strukturą przypominają drewno naturalne, a jednocześnie doskonale przewodzą ciepło. Istotne jest by wybierając materiał na podłogę sprawdzić parametry techniczne systemu podłogowego (podkładu oraz paneli) Ponadto wybieramy panele i podkłady o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła.

W przypadku gdy mamy już ogrzewanie podłogowe, na którym są płytki ceramiczne, a chcielibyśmy zmienić podłogę bez czasochłonnego kucia rozwiązaniem są panele winylowe, które będą miały relatywnie najniższy opór cieplny.

Mit nr 3 Panele laminowane zawsze nadają się na ogrzewanie podłogowe

Wielu producentów poleca panele laminowane jako idealny produkt na ogrzewanie podłogowe. Panele laminowane z uwagi na swoją dość dużą grubość znacznie gorzej przewodzą ciepło niż panele winylowe. Czy to znaczy, że się nie nadają na ogrzewanie podłogowe? Absolutnie nie. Nadają się, ale aby system grzejny był efektywny musimy wybrać odpowiedni podkład podłogowy pod laminat. Podkład pod panele, który zapewni efektywny system ogrzewania.

PUM-01Podkłady dedykowane na ogrzewanie podłogowe pod panele laminowane charakteryzują się bardzo niskim oporem cieplnym. To sprawia, że ogrzewając dom możemy zaoszczędzić spore kwoty pieniędzy. Od niedawna dostępne są na rynku podkłady PUM (poliuteranowo-mineralny). Gwarantują one najlepsze na rynku wyciszenie pomieszczenia (są do 30% cichsze od tradycyjnych podkładów). Są także bardziej wytrzymałe na nacisk, dzięki czemu chronią podłogę, ale przede wszystkim dzięki bardzo niskiemu wskaźnikowi oporu cieplnego nadają się idealnie do położenia na ogrzewanie podłogowe. Podkłady dedykowane na ogrzewanie podłogowe możemy oczywiście także stosować gdy tego ogrzewania nie posiadamy. Wówczas sprawdzamy inne ważne parametry podkładów: odporność na ucisk (CS), czy właściwości akustyczne (RWS i IS).

Podkłady Multiprotec mają najniższy na rynku współczynnik oporu cieplnego, co oznacza, że doskonale nadają się do ogrzewania podłogowego i realnie obniżają koszty związane z ogrzewaniem. Multiprotec 3w1 to także jedyne na rynku podkłady premium, które łączą w sobie 3 zintegrowane elementy – podkład, folię i taśmę łączącą. Tak zaprojektowany produkt sprawia, że system stanowi szczelną barierę paroizolacyjną.

Ogrzewanie podłogowe to bardzo duży wydatek. Jeśli je planujemy zadbajmy by było możliwie jak najefektywniejsze. Tylko najlepszy podkład podłogowy zapewni komfort użytkowania ogrzewania podłogowego. Dobry podkład jest gwarancją podłogi cichej, bezpiecznej i efektywnej w zakresie ogrzewania podłogowego. Dlatego na podkładach podłogowych nie wolno oszczędzać.

Mit 4 Podkłady podłogowe z dziurami są lepsze na ogrzewanie podłogowe

Podkład z dziuramiNa rynku pojawiło się kilka rodzajów podkładów z ekstrudowanego polistyrenu XPS z powycinanymi wzorami kół, prostokątów, lub rombów. Produkty te reklamowane są jako bezpieczne i profesjonalne podkłady, które rzekomo doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe. Niestety dziurawy podkład ma jedną zasadniczą wadę – nie tworzy jednolitej, stabilnej powierzchni. Przez co nie zabezpiecza paneli podłogowych i naraża ich delikatne zamki na uszkodzenia. Producenci tych podkładów podłogowych argumentują, że dzięki wyciętym otworom podkłady bardziej nadają się na ogrzewanie podłogowe. Po pierwsze otrzymujemy produkt, który w różnych miejscach ma różne właściwości. Raz jest podkładem XPS o dobrym współczynniku R, innym razem w miejscach otworów jest izolatorem ponieważ powietrze, które w nich się gromadzi ma niską gęstość i nie ma możliwości przewodzenia ciepła. Powietrze również ma swój opór cieplny – i warto o tym pamiętać wykańczając dom.

Opór cieplny wyrażany jest jako odwrotność ilości ciepła, które przepływa przez 1m2 powierzchni przegrody w czasie 1 godziny, przy różnicy temperatur 1⁰C. Symbolem oporu cieplnego jest litera R, a jego jednostką jest [m2K/W]. Im opór cieplny jest wyższy, tym lepszym izolatorem jest dany materiał. I analogicznie im niższy tym lepszym przewodnikiem jest dany materiał – czyli lepiej sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym.

W przypadku podkładów z dziurami, by obliczyć opór cieplny materiału należałoby do standardowych wartości podkładów XPS dodać opór cieplny stawiany przez warstwę powietrza. Uzależniony jest on nie tylko od grubości warstwy, ale także od tego, czy jest ona wentylowana, czy też nie. Zakładając, że mamy do czynienia z 3mm podkładem XPS z dziurami możemy określić opór cieplny jako średnią pomiędzy oporem materiału, a oporem nieruchomego powietrza. 3mm XPS to ok. 0,11 m2K/W, natomiast powietrze o tej samej „grubości”, choć oczywiście tu mamy do czynienia z objętością, posiada R ok 0,12 m2K/W. I teraz uwaga, maksymalny R do zachowania efektywnego systemu ogrzewania podłogowego to 0,075 m2K/W. Podkład z dziurami jest więc o ponad 60% gorszy od maksymalnego rekomendowanego poziomu oporu!. Podkład, który przypomina kurpiowską wycinankę ma w swoim zamyśle lepiej oddawać ciepło, a w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.

Dlatego nigdy absolutnie nie należy także w jednolitych podkładach wycinać otworów. Taki zabieg pogorszy właściwości przewodzenia ciepłą, narazi panele na uszkodzenie i spowoduje utratę gwarancji.

Mit 5 Najlepsze na ogrzewanie podłogowe są panele winylowe klejone

dryback installationMit, że ogrzewanie podłogowe najlepiej zastosować na podłogę klejoną nie jest wcale tak bardzo błędny. Faktem jest, że klejone panele winylowe doskonale na ogrzewanie podłogowe się nadają. Jednak wymagają one idealnie gładkiej posadzki co sprawia, że wiele osób z nich rezygnuje. Rozsądną alternatywą są panele winylowe na „click”, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego podkładu świetnie sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym. Panele winylowe na „click” posiadają precyzyjnie wyfrezowane zamki. Wymagają więc dedykowanego podkładu, który zapewni komfort akustyczny, zwiększy efektywność ogrzewania podłogowego oraz skutecznie ochroni zamki paneli winylowych. Bardzo dobrym wyborem na panele winylowe są podkłady PUM (poliuretanowe z minerałami), mogą być dedykowane na ogrzewanie podłogowe, który poprzez bardzo niski współczynnik oporu cieplnego, realnie obniża koszty związane z ogrzewaniem domu. Taki zakup zwraca nam się już po kilku sezonach grzewczych nie wspominając o szybszym czasie nagrzewania się pomieszczenia. Do paneli winylowych szukajmy dedykowanych podkładów dodatkowo oznaczonych jako LVT. Dobry podkład jest gwarancją podłogi cichej, bezpiecznej i efektywnej w zakresie ogrzewania podłogowego. Od jakości podkładu zależy czy nasze panele będą trzymały parametry deklarowane przez producenta, a co ważniejsze podkład to warunek konieczny gwarancji na całą podłogę.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email