Zamknij

Podkłady podłogowe z dziurami pod panele – dlaczego należy ich unikać?

Jeśli wybrałeś już podłogę z paneli laminowanych lub winylowych to stoisz właśnie przed wyborem, który w przyszłości zadecyduje o tym, czy będziesz z tej podłogi w pełni zadowolony. Dla przykładu podkład podłogowy na ogrzewanie to niewidzialny element schowany pod panelem, do którego nie przywiązujemy specjalnej uwagi. I to jest wielki błąd. Ponieważ podkład podłogowy pełni funkcję ochronną dla paneli. Dzięki odpowiedniej twardości i elastyczności zabezpiecza podłogę przed mikrouszkodzeniami. Stosując bardziej przyziemne analogie, podkład podłogowy pełni rolę ochronnego etui na całą naszą podłogę. Bez niego miejsca szczególnie wrażliwe takie jak systemy mocowań paneli mogą szybko ulec degradacji. Tymczasem producenci coraz częściej proponują podkłady z dziurami. Czy wybralibyście dziurawe etui na telefon? O tym dlaczego to rozwiązanie jest absurdalne i nieskuteczne przeczytacie w poniższym tekście.

Podkład z dziurami – oszczędność producentów

Podkład 2Na rynku pojawiło się kilka rodzajów podkładów z powycinanymi wzorami kół, kwadratów lub rombów. Produkty te reklamowane są jako bezpieczne i profesjonalne podkłady, które rzekomo doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe. Najczęściej są to podkłady wykonane z ekstrudowanego polistyrenu XPS, który sam w sobie nie jest złym materiałem. Niestety dziurawy podkład ma jedną zasadniczą wadę – nie tworzy jednolitej, stabilnej powierzchni. Przez co nie zabezpiecza paneli podłogowych i naraża ich delikatne zamki na uszkodzenia.

Producenci dziurawych podkładów nie uzasadniają w jakim celu podkład posiada otwory. Nie podają także dla takich podkładów współczynnika oporu cieplnego, który mówi nam o tym na ile dany podkład sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym. Wykonanie otworów w podkładzie zdaje się być jedynie sporą oszczędnością w materiale i niestety nie wiąże się ona z żadnymi dodatkowymi benefitami dla kupującego.

Wykonanie w podkładzie otworów wiąże się natomiast z szeregiem przykrych konsekwencji. Niejednorodność materiału sprawia kilka problemów. Po pierwsze otrzymujemy produkt, który w różnych miejscach ma różne właściwości. Raz jest podkładem XPS o dobrym współczynniku R, innym razem w miejscach otworów jest izolatorem ponieważ powietrze, które w nich się gromadzi ma niską gęstość i nie ma możliwości swobodnej cyrkulacji. Powietrze również ma swój opór cieplny – i warto o tym pamiętać wykańczając dom.

Po drugie akustyka. Panele laminowane są dość głośnym materiałem. Gdy dodamy do nich dziurawy podkład otrzymujemy pudło rezonansowe, które spotęguje każdy efekt dźwiękowy. Jeśli kiedykolwiek pukaliście w ścianę wykonaną z pustaków to doskonale wiecie jak bardzo pusta przestrzeń między materiałami wpływa na rozchodzenie się dźwięku.

Podkład 1

 

Wreszcie po trzecie to od czego zaczęliśmy tą analizę. Podkład podłogowy ma chronić panele. Co otrzymujemy gdy pod panel włożymy podkład z dziurami? W miejscach w których wykonane są otwory wytwarza się dźwignia, a każdy nacisk na panel może spowodować jego uszkodzenie – wyłamanie zamków. Brak stabilności materiałowej to poważna wada podkładów z dziurami.

Opór cieplny – jak wybrać podkład na ogrzewanie?

Pojęcie oporu cieplnego, które warto poznać przed podjęciem decyzji o o wyborze podłogi jeśli mamy w domu ogrzewanie podłogowe. Opór przewodzenia ciepła to zdolność danego materiału do ograniczania straty ciepła. Zależna jest od przewodności cieplnej i grubości materiału.

Opór cieplny wyrażany jest jako odwrotność ilości ciepła, które przepływa przez 1m2 powierzchni przegrody w czasie 1 godziny, przy różnicy temperatur 1⁰C. Symbolem oporu cieplnego jest litera R, a jego jednostką jest [m2K/W]. Im opór cieplny jest wyższy, tym lepszym izolatorem jest dany materiał. I analogicznie im niższy tym lepszym przewodnikiem jest dany materiał – czyli lepiej sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym.

W przypadku podkładów z dziurami, by obliczyć opór cieplny materiału należałoby do standardowych wartości podkładów XPS dodać opór cieplny stawiany przez warstwę powietrza. Uzależniony jest on nie tylko od grubości warstwy, ale także od tego, czy jest ona wentylowana, czy też nie. Z całą pewnością podkład XPS z dziurami ma wyższy współczynnik oporu cieplnego niż sam podkład XPS.

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Rosnąca popularność ogrzewania podłogowego wynika z jego licznych zalet. Po pierwsze ten rodzaj ogrzewania zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Nie występuje tu więc problem stref bardziej ciepłych i niedogrzanych. W mieszkaniu odczuwalny jest przyjemny efekt podgrzewanej podłogi, który z pewnością spodoba się osobom nielubiącym zimna.

Zalety ogrzewania podłogowego docenią również alergicy. Podgrzewana podłoga nie powoduje ruchów powietrza, więc unoszenie się kurzu w mieszkaniu jest ograniczone do minimum. Co więcej, nie stwarza też możliwości rozwoju pleśni i grzybów. Mniejszy jest też efekt wysuszenia powietrza w pomieszczeniu. Plusem takiego systemu jest też brak widocznych grzejników, co daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza i wykorzystania ścian wewnętrznych. Zastosowanie podgrzewanej podłogi nie przyczynia się do powstania smug, które tworzą się na ścianach przy grzejnikach. Wobec powyższego nie dziwi coraz większa popularność ogrzewania podłogowego. Wybierając ogrzewanie podłogowe musimy pamiętać o pewnych istotnych faktach i wystrzegać się mitów.

Ogrzewanie podłogowe – jakie podkłady?

Podkład na ogrzewanie, który przypomina kurpiowską wycinankę ma w swoim zamyśle lepiej oddawać ciepło, a zatem wpływać na efektywność ogrzewania podłogowego. Tymczasem skuteczność podłogówki w pierwszej kolejności zależy od tego jaką podłogę wybierzemy. Najlepiej na ogrzewaniu podłogowym sprawdza się płytka (gres, lub glazura) oraz panele winylowe.

Jeżeli decydujemy się na panele laminowane podkład pod panele odegra bardzo ważną rolę w efektywności ogrzewania podłogowego. Najlepsze na rynku podkłady podłogowe na podłogówkę to podkłady PUM (poliuretanowo mineralne). Mają najniższy współczynnik oporu cieplnego, a jednocześnie z uwagi na niespotykaną wytrzymałość (odporność na ściskanie – wysoki współczynnik CS) doskonale zabezpieczają panele przed uszkodzeniem.

multiprotec 1000

Oczywiście za jakością idzie także cena. Dobry podkład na ogrzewanie PUM  np. Multiprotec 1000 kosztuje około 24 zł za m2. Drogo? Nie jeśli do tego wyboru podejdziemy logicznie. Za niewiele ponad 20 złotych otrzymujemy produkt, który z jednej strony zagwarantuje, że nasza podłoga będzie doskonale wyglądać przez lata, a  z drugiej sprawi, że sporo rocznie zaoszczędzimy na ogrzewaniu domu.

Innym rozwiązaniem jest podkład wykonany z XPS. XPS to dobry i bardzo popularny materiał, który jeśli nie przekracza grubości 2 mm może być z powodzeniem stosowany na ogrzewanie podłogowe. Jednak musi być to podkład jednolity – tworzący stabilną, jednorodną płaszczyznę, która wzmacnia konstrukcję podłogi. Przykładem takiego podkładu jest Secura Thermo Aquastop Smart.

Reasumując podkładom z dziurami mówimy stanowcze nie. Wycinane wzory niech goszczą jedynie na obrusach i innych tkaninach dekoracyjnych.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email